İstanbul Anadolu Yakası Gaziantepliler Derneği olarak TASEV Vakfı’nın işbirliğiyle 2019 yılı boyunca yürüttüğümüz Projemizin Kapanış Toplantısı 24 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Binası Konferans Salonu’nda yapıldı.

Kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasını amaçlayan Proje’nin Kapanış Toplantısı, Gaziantep yemeniciliği konusunda kaynak bir belgeyi oluşturacak nitelikte ve bu zanaatın tüm yapım aşamalarını ayrıntılı bir şekilde anlatan “Gaziantep Yemenisi Kısa Filmi” gösterimi ile başladı. Ardından Proje Koordinatörü İlknur ÜNAL tarafından, bir yıl boyunca devam eden süreç, yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar konusunda bir sunum yapıldı. Dernek Başkanı Nedim ATİLA ve Vakıf Başkanı Tan ERDOĞDU’nun konuşmalarıyla devam eden programda, Proje kapsamında düzenlenen “Yemenimi Nasıl Dünya Markası Yaparım Fikir Yarışması’nda dereceye girenlere ve Proje’de emeği geçen eğitimcilere, kursiyerlere ve proje çalışanlarına ödülleri verildi. Fikir Yarışmasında Birincilik Ödülünü Buse ÖZNEHİR ÇAKIR, İkincilik Ödülünü Sevde TOPAK ve Üçüncülük Ödülünü ise İlknur AYTEKİN kazandılar.

Ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Binasında eğitimler süresince üretilen yemenilerin yer aldığı “Gaziantep Yemenisi Sergisi” de düzenlendi. Sergide yer alan yemeniler büyük ilgi gördü.