Projemize pek çok sanatçıdan da destek geldi. Şair, yazar ve ressam kişiliğiyle sanatçı Çiğdem Yorgancıoğlu bunlardan biri. Kendisi bize hem şiirleriyle,  hem de ayakkalarında yemeniyle tango partneri Ergun Sözen ile birlikte yaptığı tango performansıyla katkıda bulunmuştur. Çiğdem Yorgancıoğlu ve Ergun Sözen’e çok teşekkür ediyoruz.

H. Çiğdem YORGANCIOGLU

Tangoda YEMENİ MODASI Fikir Öncüsü

Ekonomist, Eğitmen, Dünya Gezgini (107 Ülke) Şair, Ressam

Boğaziçi Üniversitesi – İdari Bilimler Fakültesi İşletme – Ekonomi mezunu.  Yeminli Tercüman – Bilişim, Telekomünikasyon (TURKCELL Teknik Satınalma ve Sözleme Yönetimi  Kıdemli Uzman  2000-2010) ve Enerji, FMCG ve Genel Üretim ve Hizmet Sektörü Sözleşmeleri ile ilgili risk değerlendirme konusunda Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde Adli Bilirkişi – Diplomatik medya mensubu (bkz. Diplomatik Röportajlar )- Tedarikçi Denetçi – Sözleşme (Ticari) Risk & Kurumsal Danışmanı, Eğitimci, Boğaziçi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Bahçesehir Üniversitesi,Trakya Üniversitesi,Düzce Üniversitesi, vb. üniversitelerde ve Yurtdışı Üniversitelerde  eg:  (https://www.youtube.com/watch?v=O9Rpnsb2PDA ) Visiting Profesör olarak seminerler vermiştir. Motivasyonel Konuşmacı. Dünya Gezgini (Toplam ziyaret edilen 107 ülke -Aralık 2018  itibarıyla) – Resim ve Teatral Performans Sanatçısı. Yazar – Dalgıç –PADI ADVANCED OPEN WATER DIVER  Lisanslı Yüzücü. (Boğaziçi Üniversitesi Yüzme Takımı-Turkcell Yüzme Takımı )  Enerj Gazetesi , Hukuk ve Ekonomi, Gazete Ekonomi,Hotel Gazetesi, BT Haber, Uluslararası Politika Akademisi köşe yazarı.

Beş kıtada dolaşan bir dünya gezgini ve aynı zamanda Türkiye, Yurt dışında sergiler / performanslarla sunum yapan, ülkelerin diplomatları büyük elçileri ya da çeşitli uygarlıkların kabileleri ile röportajlar yapan yurt dışında ülkemizi temsil eden bir sanatçı olan ve kariyer ile birlikte sıra dışı yaşam becerilerini, paradigma dışı düşünce sistemini hayatında bizzat uygulayarak yaşayan, dünya gezilerindeki deneyimlerini TRT de Seyyah programında ve konuk olarak katıldığı TV programlarında anlatan H. Çiğdem Yorgancıoğlu, Barış ve Eğitim konulu çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile de uğraşmaktadır.  İlk kitabı 2003`te yayınlanan Yorgancıoğlu’nun Nemrut Kommagene festivali anısına yazdığı şiirlerin CD ve kitap satış gelirleri Valilik tarafından Doğuda eğitime ve Turizm tanıtımına aktarılmaktadır. 2. Kitabı şu anda 65 bin öğrencinin ders kitabı olarak okuduğu, geliri yine 65 bin öğrenci ders gereçleri ve projelerine aktarılan bir kitaptır. Bu kitap yine Valilik tarafından Kültür yayını olarak basılmıştır. Çeşitli illerde Kültür Turizm Bakanlığı Valilik ve Belediyelerin düzenlemiş olduğu Uluslararası festivallere Konuşmacı, Eğitimci, Sanatçı ya da Jüri üyesi olarak katılan Yorgancıoğlu Türkiye’de eğitim, resim ve makalelerinde anagramları da kullanarak “Oulipo” tekniğini uygulayan ilk kişi olarak da tanınmaktadır.  Türkiye’yi Büyükelçilik ve Ticaret Odası destekli olarak Yurt dışında temsil eden bir sanatçı ve eğitmendir. Ekim 2018’de İstanbul Shangri La Otel’de gerçekleşen uluslararası Turkey Energy Forum’’da ve  Kasım 2018 ‘de Ankara Sheraton’da gerçekleen 7. Türkiye Kamu-Özel Sektör İş Birlikleri Forumu … PPP i’nda panel moderatörlüğü yapmıştır. UPA yazarının makaleleriyle katkıda bulunduğu, Gazi Kitabevi tarafından yayınlanan  “Mavi Elma: Türkiye-Avrupa İlişkileri” adlı kitapta AB Enerji Politikalarında Türkiye’nin Yeri (Çiğdem Yorgancıoğlu) ile kitaba katkı sunmuşturHicran Cigdem Yorgancioglu aynı zamanda 2018 senesi Aralık ayında başta Pekin Üniversitesi ve Guangzhou Belediyesi’nin davetlisi olarak gittiği Çin’in Guangzhou şehrinde tango’nun dünya barısı ve dostluklar uzerindeki olumlu etkiler yaratma potansiyeli ve dinamiklerine ilişkin Uluslararası akademisyen ve sanatçıların katıldığı etkinlikte Türkiye’yi temsilen Çin, yerel ve ulusal TV kanallarında naklen ve tekrarı banttan yayınlanan bir akademik sunum gerçekleştirmis ve tangoda dostlukların onemi proJesinin ilk ayagını olusturmustum. .Tarafıma ait olan çalışma tango üzerine yazılmış İngizlice bir şirin aynı zamanda Çinceye cevrilmesi icin de vesile olmustur. Sosyal bir tango dansçısı olan (14 ay ) Çiğdem Yorgancıoğlu Ekim ayında Tangonun duayenleri ile üç okul ile hoca ve asistanlar eşliğinde “Milonga Kardeşliği Projesini” tarihi Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleştirmiştir. Tango ile ilgili geliştirmiş olduğu projelerde yapılan konuşma ve çalıştayların ortak ismi de CI TANGO TALKs  serisi olarak adlandırılmaktadır.

HABABAM TANGO  ERGUN SÖZEN

Hababam Tango 2004 yılında çalışmalarına duayen hocamız rahmetli Ümit İris’in yanında başladı.İki yıl kadar Ümit İris’in yanında salon tangosu üzerine çalıştıktan sonra Tangoist’e geçti. Aydın ve Pelin Karamusaoğlu’nun yanında Arjantin tango’ya uyumlu olarak çalışmalarını iki yıl daha geliştirdi. 2007 yılından itibaren Halep Pasajı Beyoğlu Sineması anfisinde eğitmen olarak tango üzerine dersler vermeye başladı.Bir süre sonrada bu derslere yine Beyoğlu’nda Şiva isimli lokalde toplu çalışmalarla devam etti. 2011 yılında halen kullandığı Mecidiyeköy’deki kendi stüdyo’suna geçerek, tango eğitmenliği çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında 02.12.2007’de öğrencileri ile katıldığı Dans Sporları Federasyonu müsabakalarında Türkiye Dördüncülüğü ödülüne layık görüldü. 2011 yılından bu yana kendi stüdyosunda çoğunlukla bireysel olarak tango çalışmalarına devam etmektedir. Çalışmaları kapsamında çeşitli tango gösterilerinde etkin olarak bulunmakta ve yetiştirdiği öğrencileri ile Tango’yu geniş kitlere tanıtmak ve sevdirmek için uğraş vermektedir. Okulunun adını Hababam Tango olarak kullanmasının nedeni 1975 yıllarında çekilen Hababam Sınıfı filmlerinde yardımcı yönetmen ve Boncuk karakteriyle oyuncu olarak yer almış olmasından gelmektedir. Günümüzde hayatta kalan Hababam oyuncuları gurubuna bir saygı ve sevgi nişanesi olarak bu ismi çok sevdiği tango ile birleştirmiştir. Stüdyo ve milonga etkinliklerini bireysel düzeyde enerjisinin sonuna sürdürmekte kararlı ve azimlidir.Kendisine bu tanıtım olanağını sağlayan tangodaşım Sn. Ciğdem Yorgancıoğlu’na gönülden teşekkür eder.

TANGODA YEMENİ MODASI
Çiğdem YORGANCIOĞLU – ERGUN SÖZEN

       Yemeni Şiirleri